Tauragės apskrities mokyklose utėlės?

Pranešimai apie utėles bei užsikrėtusius jomis mokinius pasirodo spaudoje kone kasdien. Ar utėlės pradėjo agresyviau mus pulti, ar tik dabar pradedame apie šiuos parazitus viešai kalbėti ir kelti utėlėtumo problemą į dienos šviesą?

Štai ”Tauragės kurjerio” laikraštyje pasirodė naujas straipsnis.

Bijau išleisti vaiką į mokyklą, nes gali užsikrėsti utėlėmis“ - sakė į „Tauragės kurjerio“ redakciją paskambinusi vienos moksleivės mama. Moteris pasakojo, kad mokykloje, kurioje mokosi jos dukra, utėlėmis moksleiviai užsikrečia nebe pirmą kartą. Dukros klasės draugei mama jau trumpino ilgus plaukus. Utėlių protrūkis šioje mokykloje buvo kilęs ir pavasarį. Dėl moksleivius puolančių utėlių į redakciją paskambino ir kelių „Šaltinio” pagrindinės mokyklos moksleivių mamos. Redakcijos pagalbos prašė ir kitų mokyklų moksleivių tėvai - pirmadienio rytą redakcijos elektroninį paštą užplūdo “Jovarų” ir “Žalgirių” vidurinių mokyklų moksleivių tėvelių pasirašyti laiškai. Išsigandę tėvai tikina nežinantys, kaip elgtis, nerimauja, kad mokyklų vadovai neatskleidžia visos tiesos - nesako, kiek vaikų mokyklose jau apsikrėtė utėlėmis. Tėvų manymu, utėlių protrūkį mokyklose bandoma užglaistyti.

Tikrinti vaikų negalima. Paaiškėjo, kad utėlėtumo problema šiuo metu aktuali ne tik Tauragės rajone, bet ir visoje respublikoje. Laikai, kai medicinos sesutės klasėse tikrindavo vaikams galvas, ausis, nagus ir net liepdavo kojines nusimauti, jau praėjo. Mokyklos vadovai ar bendruomenės slaugytojai pateko į aklavietę - tikrinti vaikų švaros negalima (nes bus pažeidžiamos tikrinamų vaikų teisės). Tačiau saugant vienų vaikų teises gali būti pažeidžiamos kitų vaikų teisės. “Įstatymai leidžia dėl moksleivių asmens higienos ir švaros patikrinimų mokykloms su moksleivių tėvais sudaryti sutartis. Sudarius sutartis vaikams galvas galima tikrinti ir kai kurios mokyklos tuo jau pasirūpino” - paaiškino Tauragės visuomenės sveikatos centro specialistė Snieguolė Ulinskienė. Pasak jos, priemonių nuo utėlių galima įsigyti vaistinėse. Visuomenės sveikatos centras kaip senais laikais nebedalija vaistų nei nuo utėlių, nei nuo kirmėlių.

Iš gydymo įstaigų - 18 pranešimų. Visuomenės sveikatos centro Užkrečiamų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vedėja Tatjana Karpačienė „Tauragės kurjeriui” sakė, kad iš Tauragės apskrities gydymo įstaigų šiemet gavo 18 pranešimų apie utėlėmis užsikrėtusius asmenis. Pusė jų - ikimokyklinio ir mokyklinio amžiaus vaikai. Tokia informacija Visuomenės sveikatos centrą įprastai pasiekia, kai utėlėmis apsikrėtęs asmuo užfiksuojamas dėl kitų sveikatos problemų guldant jį į ligoninę arba jei toks žmogus kreipiasi į odos ligų kabinetą. Duomenų iš mokymo įstaigų Visuomenės sveikatos centras neturi, todėl ir nenuostabu, kad oficialiai visoje Lietuvoje per metus registruojama tik apie 2000 utėlėtumo atvejų, o iš tiesų spauda mirga nuo pranešimų apie utėlėtumo protrūkius.

Ar utėlėtumo problema muilo burbulas? „Šaltinio” pagrindinės mokyklos bendruomenės slaugytoja Nijolė Šveikauskienė tikino, kad šioje mokykloje problemos dėl utėlių nėra. Neva ir pavasarį kažkas „sublefavo”. N.Šveikauskienė teigė pavasarį tikrinusi pasklidusias kalbas, ėjusi į vaistines, kur esą domėjosi, ar žmonės perka priemones nuo utėlių, kokias priemones utėlėms naikinti siūlo vaistininkai, tačiau gandai nepasitvirtinę. Apie utėlių protrūkį šiuo metu bendruomenės slaugytoja sakė negirdėjusi. Ji svarstė - gal tai koks vienetinis atvejis? N.Šveikauskienė yra Pirminės sveikatos priežiūros centro darbuotoja, todėl sutartis dėl moksleivių tikrinimo su moksleivių tėvais, anot jos, turėtų sudaryti mokykla.

Renkami tėvų sutikimai. Jovarų vidurinės mokyklos direktorius Algimantas Kaminskis „Tauragės kurjeriui” sakė apie šią problemą skaitęs internete. Iš interneto nukopijuotą straipsnį direktorius pakabino mokytojų kambaryje ir pabraukė sakinį: vykdyti asmens higienos ir švaros patikrinimo procedūras, gavus tėvų raštišką sutikimą. Kad būtų tikrinami vaikai, esą reikalauja ir patys tėvai. Šios mokyklos klasių vadovai praėjusią savaitę susirinkimuose tėvams pasiūlė tokius sutikimus pasirašyti. Mokytojai žada, kad jų vaikai nebus tikrinami matant kitiems bendraamžiams, o pastebėjus, kad moksleivis utėlėtas, apie tai nedelsiant bus pranešta tėvams. Skaudvilės gimnazijos sveikatos priežiūros specialistė Aušra Bernotienė teigė, kad kol kas didelių problemų dėl utėlių gimnazijoje nekilo. Susitarimą dėl moksleivių švaros tikrinimo, jos manymu, reikėtų įtraukti į bendras sutartis tarp moksleivių tėvų ir mokyklos. Praėjusiais mokslo metais gimnazijoje pasitaikė atvejis, kai vieno moksleivio tėvus teko kviestis į mokyklą, o jiems neatvykus kreiptis į seniūniją ir kartu su seniūnijos socialine darbuotoja važiuoti į namus. Po vizito problema nebekilo.

Viena iš priemonių - tankios šukos. Utėlė - žmogaus parazitas, kuris gyvena ir vystosi žmogaus galvos plaukuose, maitinasi žmogaus krauju. Galvos utėlės paprastai plinta iš galvos į galvą, naudojantis bendromis šukomis, galvos apdangalais. Užsikrėtęs utėlėmis vaikas kasosi galvą, jam niežti odą, gali prasidėti alerginė reakcija. Viena iš papildomų utėlių naikinimo priemonių - plaukų šukavimas tankiomis šukomis. Plaukai sudrėkinami 4-5 proc. acto ar citrinos rūgšties tirpalu, tuomet šukuojama, kol pašalinamos utėlės ir glindos. Šią procedūrą reikia kartoti keletą savaičių. Utėlėms naikinti naudojamos ir specialios priemonės nuo utėlių, kurių galima įsigyti vaistinėse. Gydant utėlėmis apsikrėtusį vaiką, reikia tikrinti visų šeimos narių galvas bei keisti pakeisti patalynę.

Išsisaugok! These icons link to social bookmarking sites where readers can share and discover new web pages.

Leave a comment