Kaip naikinti utėles?

Kai susiduriame su labai nemalonia problema – utėlėtumu, daugeliui iškyla klausimas - kaip atsikratyti utėlių ir jų glindų? Kaip naikinti utėles nepakenkiant organizmui? Yra aprašytų atvejų apie neveiksmingus šampūnus, kurie ne tik neišsprendė problemos, bet ir sukėlė plaukų slinkimą.

Kaip daugelis jau žinote, galvinė utėlė yra mažas vabzdys parazitas, kuris mėgsta šilumą ir kraują, todėl veisiasi žmogaus galvos plaukuose. Utėlė negali gyventi pas kitus gyvūnus, todėl žmonės nuo jų užsikrėsti negali. Priešingai nei daugelis mano, utėlės šokinėti ar skraidyti negali! Galvinės utėlės plinta tik tarp žmonių, dažniausiai taip vadinamu „galva – galva“ keliu. Tai reiškia, kad užsikrėsti galima, jei utėlėto žmogaus plaukai tiesiogiai susilietė su sveiko žmogaus plaukais. Taip pat utėlės gali būti perduodamos su daiktais: dalinantis ausinėmis, kepurėmis, šalikais. Labai dažnai utėlėtumo plitimo priežastimi tampa šukos, ypač vaikų kolektyvuose darželiuose ar mokyklose. Užsikrečiama dažniausiai tada, kai kontaktas su utėlėtu asmeniu trunka apie minutę ar ilgiau (jei dalinamasi utėlėtumu sergančio asmens šukomis, beveik nėra abejonių, kad užsikrėtimas įvyks). Todėl, siekiant sustabdyti utėlėtumo plitimą, būtina informuoti artimus žmones bei draugus dėl galimo užkrato plitimo bei imtis tiek prevencinių, tiek gydymo priemonių.

Ką daryti, kad neužsikrėstume utėlėmis?

Reikia naudotis tik savo asmeniniais daiktais ir jokiu būdu nesinaudoti bendromis šukomis, rankšluosčiais, ausinėmis, kepurėmis, šalikais ar panašiais daiktais. Labai dažnai dėl šios taisyklės nesilaikymo vienam šeimos nariui užsikrėtus utėlėmis greitai užsikrečia ir visi likusieji šeimos nariai.

Dredai (įvairaus storio ir ilgio neiššukuojamai suveltų plaukų sruogų “dešros“ arba “virvės“) – geriausi utėlių draugai, nes jei į šią šukuoseną „įsimes“ utėlės, jokiomis priemonėmis jų iš ten neiškrapštysi. Vienintelis būdas – kirpti galvą plikai ir tik tada gydyti. Taigi, viena iš prevencinių priemonių – nenešiokite dredų (nesupraskite klaidingai – neturiu nieko prieš šią šukuoseną ir ji pati savaime utėlėtumo nesukels, tačiau tai didina riziką laiku nepastebėti pirmųjų utėlėtumo požymių bei gydyti jį).

Jei sužinojote, kad aplinkoje yra utėlėtumo protrūkis, naudokite apsauginius losjonus nuo utėlių (Lietuvoje yra Parasidose apsauginis losjonas), kurių galite įsigyti vaistinėse.

Kaip naikinti utėles, jei jomis užsikrėtėme?

Kaip jau minėjau anksčiau, būtina informuoti artimuosius, draugus, mokyklos ar darželio vadovus, kad atkreiptų dėmesį dėl galimo utėlėtumo protrūkio bei imtųsi prevencinių priemonių.

Naikinti utėles galima pedikuliocidais. Lietuvos vaistinėse galima įsigyti permetrino preparatų, kurie naudojami utėlių naikinimui. Bėda ta, kad šie preparatai nėra 100% efektyvūs. Pastaruoju metu pasirodo vis daugiau epidemiologinių studijų (Permethrin reistant human head lice, Pediculus capitis, and their treatment. Arch Dermatol/vol.139, Aug 2003; Pesticide resistant head lice found in US. Harvard school of public health, 1999; Choice of treatment will depend on local patterns of resistance. BMJ 2001;323:1084), kuriose utėlių atsparumas permetrinui įvardijamas kaip pagrindinė neefektyvaus utėlėtumo gydymo priežastis ir ši tendencija ryškėja.

Kai kuriose šalyse yra malathiono preparatų (Lietuvoje nėra), kurie yra truputį efektyvesni nei permetrino preparatai, tačiau utėlių atsparumas šiai medžiagai taip pat pastebimas (Survey of Permethrin and Malathion Resistance in Human Head Lice Populations from Denmark. JOURNAL OF MEDICAL ENTOMOLOGY, Vol. 43, no.3).

Šiuo metu Lietuvos vaistinėse atsirado nauja priemonė utėlių naikinimui – Parasidose gydomasis losjonas, kuris turi įrodytą 100% efektyvumą naikintant utėles. Be abejo, šis efektyvumo procentas pasiekiamas, jei laikomasi vartojimo instrukcijos. Bet jei tai padės greitai išsigydyti, tai kodėl gi nepaskaičius tos instrukcijos? J

Dar viena labai svarbi utėlių naikinimo priemonė – specialios šukos negyvų utėlių ir glindų iššukavimui iš plaukų. Po utėlių naikinimo minėtais pedikuliocidais ar Parasidose gydomuoju losjonu nuo utėlių, būtina tinkamai iššukuoti plaukus. Šukavimo metu pašalinamos negyvos utėlės ir labai tvirtai prie plauko prisitvirtinusios utėlių glindos. Jei po gydymo tinkamai neiššukuosite plaukų, esančios apmarintos glindos gali atsigauti ir iš jų vėl išsiristi naujos utėlės. Ir taip pasaka be galo… Tik atminkite, kad vien šukavimas utėlėtumo neišgydys.

Taigi, jei jau susidūrėte su utėlėtumo problema, nedelsdami imkitės visų prevencinių ir galimų gydymo priemonių. Tik kompleksinis gydymas ir mūsų visų atsakingumas padės įveikti utėlėtumo problemą.

Išsisaugok! These icons link to social bookmarking sites where readers can share and discover new web pages.
 • del.icio.us
 • Digg
 • MisterWong
 • BlinkList
 • blogmarks
 • Technorati
 • YahooMyWeb

7 Comments

 1. sandra:

  esu dar paaugle. ir uzsikreciau utelemis. ju sunaikinti neimanoma. ju vel atsiranda kasnors patarkite man nes jau galvoje yra zaizdeliu mane tai nervina nes negaliu nesikasyti o tai nemalonu dar bijau kad kur galvoje nesimatytu glindu. ka man daryti patarkite koki vaista ir pasakykite kieik jis kainuoja. aciu is anksto

 2. Regis:

  Greiciausiai uteles naikinai Permetrino tirpalu. Jam uteles tikrai tapo atsparios. Pabandyk Parasidose gydomaji losjona. Jei vartosi pagal instrukcija, jis bus 100% efektyvus. 50ml pakuote turetu vaistineje kainuoti apie 39Lt. Kai sunaikinsi uteles ir glindas siuo losjonu, butinai kruopsciai issisukuok plaukus specialiomis tankiomis sukomis (sukuoti gali tekti net ir kelias vakandas). Nepergyvenk, tikrai issigydysi! Sekmes.

 3. Migle:

  Kaip jes galima isgyditi ten kazkokiu mazu lervu labai daug man maam bando jes isimti,bet ju labai daug ka daryti?

 4. Migle:

  Ar zibalas padeda?

 5. Migle:

  Ar persokti gali kai prasilenki pvz kolidoriuje ar dar kada?
  kaip uzsikreciame?

 6. Regis:

  Migle, uteles ir ju glindas (lervas) tikrai isnaikins Parasidose gydomasis losjonas, kuri gali isigyti vaistinese.
  Zibalas yra mazai efektyvus ir nuodingas bei gali pazeisti galvos oda ir sukelti plauku slinkima.
  O del persokimo tai nebijok, uteles nesokineja! Jos tik gana greitai ropoja ir jomis uzsikresti galima kai ilgesni laika buni susilietes su utelemis uzsikretusio zmogaus plaukais, arba pasiskolini koki nors galvos apdangala, sukas.

 7. :):

  o kaip jas atspažinti?

Leave a comment