Archive for June 2008

Suvenyras iš stovyklos – utėlė!?

Vasara vaikus kviečia patirti įdomių nuotykių ir neišdildomų įspūdžių. Smagiausia atostogas leisti stovyklaujant. Kur bebūtų įsikūrusi stovykla - prie jūros, ežero ar viduryje miško - čia laukia būrys naujų draugų, suvažiavusių iš įvairiausių Lietuvos kampelių ar užsienio. Pagalvių karai, naktiniai žygiai ir dainos prie laužo, įspūdingos šventės - visa tai amžinai išlieka stovyklautojų prisiminimuose. Tam, kad lyg šaukštas deguto šių atsiminimų nesugadintų tokia nemaloni problema kaip utėlės, verta atsiminti keletą patarimų.

Utėlėmis dažniausiai užsikrečiama vaikų kolektyvuose, tad ir stovyklos - ne išimtis. Šie parazitai perduodami keičiantis drabužiais, galvos apdangalais, patalyne, šukomis, šepečiais, kitais plaukų priežiūros reikmenimis, naudojantis bendra lova, pagalvėmis, rankšluosčiais. Vaikų stovykloje to išvengti beveik neįmanoma: juk pusė viso smagumo - visu savo turtu dalintis su geriausiais draugais. Ką, norėdami išvengti problemų, turėtų daryti tėvai, savo vaikus išleidžiantys stovyklauti?

Pirmas patarimas - į kuprinę įdėti augalinių aliejų pagrindu pagamintą apsauginį losjoną Parasidose. Šia priemone vaikas galės pasinaudoti savarankiškai: jeigu paaiškėtų, kad kiti stovyklautojai turi utėlių, jam tereiktų kartą per dvi dienas apsipurkšti savo plaukus. Priemonė veiksminga 100 proc. ir tinka netgi alergiškiems vaikams. Joje nėra cheminių insekticidų bei konservantų, kenkiančių ne tik parazitams, bet ir žmogui.

Visgi, jeigu kartu su įspūdžiais iš stovyklos vaikas parsivežė ir utėlių, neverta išsigąsti - vaistinėje įsigytas Parasidose gydomasis losjonas jas mechaniniu būdu (utėlės uždus padengtos augalinių riebalų plėvele) išnaikins 100 proc.! Negyvas utėles reikės tiesiog iššukuoti tankiomis šukomis.

Išbandykite Parasidose ir Jūsų atžalai savo klasės draugams nereikės kurti istorijos apie karinę stovyklą, o rugsėjo 1-ąją pasitikti įtartinai trumpa šukuosena.

Sostinės vaikams mokytis trukdo utėlės

Sostinės mokyklose vėl reikia skelbti karą utėlėms. Taip teigia Vilniaus moksleivių tėvai. Tačiau švietimo įstaigų vadovai šią problemą yra linkę nuslėpti.

„Mokykloje liepė patikrinti, ar aš neturiu utėlių“. Taip tėvams pastaruoju metu pareiškia po pamokų grįžę moksleiviai.

Vilniečiai, kurių vaikai lanko sostinės mokyklas, tvirtina, jog utėlių švietimo įstaigose pastaruoju metu aptinkama vis dažniau.

Prieš metus visuomenės sveikatos specialistai patvirtino, jog utėlėtumas, dar vadinamas pedikulioze, sparčiai plinta Vilniaus mokyklose ir darželiuose.Šiuo metu utėlėtumo protrūkio medikai nėra užregistravę.

Tačiau jie neneigia, jog kai kurios mokyklos pedikuliozės atvejus gali nuslėpti.

Supanikuoja be reikalo?

Į „Sostinės“ redakciją pranešti apie pedikuliozės atvejus vilniečiai pastaruoju metu skambina bent kartą per savaitę. Baltupių, Santaros, Tuskulėnų vidurinės mokyklos – tik kelios švietimo įstaigos, kuriose, pasak moksleivių tėvų, rasta utėlių.

Tačiau daugelio mokyklų vadovai teigia, jog tėvai prašomi patikrinti vaikų galvas tik profilaktiškai.

„Gal kai kurie tėvai, išgirdę tokius prašymus, išsigando ir supanikavo. Bet taip elgiamės tik dėl atsargumo“, – tikino Baltupių vidurinės mokyklos direktorius Viktoras Blinovas.

„Sietuvos“ mokyklos bendruomenė taip pat tvirtino, kad šioje švietimo įstaigoje utėlių protrūkio šiemet nebuvo.

Problema aktuali visiems

O Tuskulėnų vidurinės mokyklos direktorius Ričardas Vitkus pripažino, jog pedikuliozė – aktuali problema visoms miesto švietimo įstaigoms.

„Utėlėtumas – visuotinė problema. Mūsų mokykla – ne išimtis. Pavyzdžiui, pradinėje klasėje mokosi mergaitė, kurios tėvai – asocialūs asmenys. Kai dukra pas juos pernakvoja, į mokyklą ateina utėlėta galva.
O utėlės juk plinta labai greitai. Pastarąjį kartą apie pedikuliozės atvejį mokykloje girdėjau prieš savaitę“, – neslėpė R.Vitkus.

Kitų švietimo įstaigų vadovų tvirtinimai, kad jie su šia problema nesusiduria, R.Vitkui sukėlė juoką.
„Kaip danguje, taip ir ant žemės“, – tepasakė mokyklos direktorius.
Mokyklose dirbantys medikai patikrinti, ar vaikai neturi utėlių, privalo du kartus per metus – po vasaros ir po žiemos atostogų. Visuomenės sveikatos centro specialistai vaikų galvas apžiūri tik sulaukę mokyklų bendruomenių prašymo.