Archive for November 2007

Tai kas per padaras ta utėlė?

Utėlė (Anoplura, angl. Sucking lice, vok. Echte Läuse) yra vabzdys parazitas, mintantis krauju ir platinantis infekcines ligas. Utėlė yra smulki, besparnė, plokščia, nepastovios kūno spalvos (nes persišviečia į utėlės žarnyną įčiulptas kraujas, kuris, priklausomai nuo suvirškinimo laipsnio, būna šviesesnio ar tamsesnio atspalvio). Galva siauresnė už krūtinę su trumpais, storais ūseliais ir nuo jos atskirta kaklu. Kojos trumpos, tvirtos, su čiuptuvėliais. Kojų nagais utėlė įkimba į plauką ar audinį ir ilgai ant jo išsilaiko. Utėlių kūnas apaugęs šereliais ir plaukeliais. Per vieną kartą utėlė gali prisisiurbti nuo 0,7–1,1 mg kraujo. Siurbdama kraują ji sukelia niežulį, o kasant, į įkandimo vietą gali patekti mikroorganizmai, sukeliantys pūlinius ir kitas odos ligas. Normaliomis sąlygomis utėlės gyvena apie 27-38 dienas, o tinkamiausia gyvuoti temperatūra yra nuo +28°C iki +32°C. Ypač judri ji yra prie +30°C – +37°C temperatūros. Utėlė gali nuropoti 10–30 cm per minutę. Ji nustoja judėti - 6°C – +5°C temperatūroje. Ji žūsta tik per 1–2 paras, esant +45°C temperatūrai. Vandenyje (+15°C – +17°C) utėlė išgyvena 1–2 paras, todėl klaidinga manyti, kad gerai išplovus galvą utėlės “prigers”. Utėlių patelės deda kiaušinėlius (glindas), kurie labai gerai prikimba prie plaukų. Per gyvenimą viena patelė gali padėti net iki 300 kiaušinių (glindų). Iš glindų po 5–9 dienų išsivysto lervos. Mažos utėlaitės išsirita po 1-2 savaičių ir jau po 30 min. sugeba siurbti kraują. Ir vėl viskas prasideda iš naujo… Todėl laiku nepastebėta “dovanėlė” greitai gali virsti tikru košmaru. Šlykštokas padaras ta utėlė, ar ne? :)

Pasaulyje žinoma apie 300 parazituojančių pas žmones ar gyvūnus utėlių rūšių. Lietuvoje yra išplitusios dvi šeimos - gyvulinės utėlės (Linognathidae) ir žmogaus utėlės (Pediculidae). Iš žmonių utėlių (kurios mums aktualiausios) žinomos galvinė (Pediculus capitis), drabužinė (Pediculus vestimenti) ir kirkšninė utėlė (Pthirus pubis). Iš gyvulinių utėlių daugiausia yra kiaulinių (Haematopinus suis), šuninių, avinių, galvijinių utėlių. Užkrečiamų ligų profilaktikos ir kontrolės centro duomenimis kasmet Lietuvoje oficialiai užregistruojama apie 2 tūkstančiai užsikrėtimo utėlėmis atvejų. Iš jų apie 40 % sudaro moksleiviai. O kiek atvejų lieka nepastebėti ir “sutvarkyti tyliai”?

Galvinė utėlė gyvena ir veisiasi galvos plaukuose ir kitose plaukuotose kūno vietose 27 – 38 dienas. Kai jų labai daug, jų galima aptikti ne tik plaukuose, bet ir ant kūno, rūbuose, kituose minkštuose daiktuose. Šie parazitai yra 2 – 4 mm ilgio, pilkos spalvos, kasdien sugeba atidėti po 4, per gyvenimą iki 150 kiaušinėlių (glindų). Glindas utėlė priklijuoja prie plauko arti odos, todėl jas yra labai sunku iššukuoti. Galvinė utėlė kraują siurbia kas 2 - 3 val. ir be žmogaus gali išgyventi iki 24 valandų.

Drabužinė utėlė gyvena ir veisiasi apatiniuose baltiniuose, rečiau viršutiniuose rūbuose, patalynėje, o kai jų daug –viršutiniuose drabužiuose, kojinėse, avalynėje. Drabužinė utėlė yra pilkos spalvos, 2,3 – 4,75 mm ilgio bei judriausia lyginant su kitomis žmogaus utėlėmis. Užropojusi ant žmogaus kūno utėlė kraują siurbia 3 – 10 minučių, 2 – 3 kartus per dieną. Drabužinė utėlė kasdien atideda 5 – 14 kiaušinėlių, o per gyvenimą net iki 400. Kiaušinėlius priklijuoja prie rūbų siūlių, klosčių, raukšlių. Jie gali būti atidedami ir ant lygių paviršių, net ant metalinių daiktų (sagų, sagčių, diržų). Drabužinė utėlė gyvena 32 – 46 dienas, be žmogaus gali išgyventi apie savaitę.

Kirkšninė utėlė gyvena ir veisiasi gaktos, rečiau – pažastų, krūtinės plaukuose ar antakiuose. Kartais pasitaiko rasti kirkšninių utėlių vaikų galvos plaukuose. Šios rūšies utėlė mažai judri, yra smulki (1,36 – 1,6 mm ilgio), todėl ją labai sunku pastebėti. Kirkšninės utėlės kūnas yra tamsiai rusvos ar juodos spalvos. Priekinėmis kojomis stipriai laikydamasi už plauko ir įleidusi siurbliuką į odą, ji gali išsilaikyti tokioje padėtyje net keletą dienų. Kraują siurbia dažnai, bet su trumpomis pertraukomis, todėl siurbimo vietoje sukelia nemalonų niežulį. Net pasikasius niežulys nesusilpnėja, priešingai, jis stiprėja ir ypatingai stipriai jaučiamas naktį, atsigulus ir sušilus. Dažnai matomos kandimo žymės, nukasymai bei kiaušinėliai (glindos) ant plaukų. Kasdien kirkšninė utėlė atideda po 3, per gyvenimą iki 50 glindų. Be žmogaus gali išgyventi iki 10 – 12 valandų.

Pirmasis lietuviškas puslapis apie utėles

Sveiki atvykę į Uteles.LT blogą - informacijos šaltinį apie utėles ir su jomis susijusias bėdas. Ieškodamas internete informacijos šia tema turėjau gerokai paplušėti, nes lietuviškų straipsnių, gydymo būdų, patarimų beveik nėra. O ir forumuose aptariami utėlių gydymo metodai greičiau juokingi, nei naudingi. Taigi, čia sužinosite kas yra utėlės, glindos, kokios jos būna ir kiek nemalonumų jos gali sukelti. Sužinosite, kad utėlėmis serga ne tik asocialių šeimų nariai. Šiais gyviais galite užsikrėsti ir jūs ar jūsų vaikas… O gal jau taip nutiko ir ieškodami informacijos apie utlėles pataikėt į šį blogą? Bandysiu apžvelgti galimus utėlėtumo (pedikukiozės) gydymo būdus pasaulyje bei Lietuvoje. Lauksiu komentarų, patarimų, įdomių nuorodų… Taigi, gero skaitymo!